Artykuł sponsorowany

Jakie rodzaje olejów stosuje się w autach i jak często się je wymienia?

Jakie rodzaje olejów stosuje się w autach i jak często się je wymienia?

Olej silnikowy jest jednym z najważniejszych płynów eksploatacyjnych w każdym samochodzie, niezależnie od marki czy modelu. Jego głównym zadaniem jest smarowanie, chłodzenie oraz oczyszczanie silnika, co przekłada się na jego wydajność i żywotność. Wybór odpowiedniego rodzaju oleju jest kluczowy dla prawidłowego funkcjonowania pojazdu, dlatego warto zwrócić uwagę na kilka istotnych aspektów związanych z tym tematem.

Jakie są najpopularniejsze rodzaje olejów silnikowych?

Wśród dostępnych na rynku olejów silnikowych można wyróżnić trzy główne grupy, a mianowicie oleje mineralne, półsyntetyczne oraz syntetyczne. Oleje mineralne są produkowane na bazie ropy naftowej i stanowią najtańszą opcję dla kierowców. W przeciwnym biegunie znajdują się oleje syntetyczne, które charakteryzują się wyższymi parametrami technicznymi oraz dłuższym okresem eksploatacji. Dla osób poszukujących kompromisu między ceną a jakością, dobrym rozwiązaniem mogą być oleje półsyntetyczne, które łączą cechy obu pozostałych grup.

Częstotliwość wymiany oleju silnikowego zależy od wielu czynników, takich jak rodzaj oleju, model samochodu czy styl jazdy. W przypadku olejów mineralnych zaleca się ich wymianę co 10 000 - 15 000 km przebiegu, natomiast dla olejów półsyntetycznych i syntetycznych okres ten może wynosić nawet 20 000 - 30 000 km. Warto jednak pamiętać, że producenci samochodów podają własne zalecenia dotyczące wymiany oleju, które warto sprawdzić w instrukcji obsługi pojazdu. W przypadku usług takich jak wymiana oleju w Szczecinie, warto skorzystać z oferty sprawdzonych warsztatów samochodowych.

Czy oleje silnikowe różnią się ze względu na sezon?

Oleje silnikowe posiadają różne lepkości, które są oznaczane za pomocą specjalnego kodu, np. 5W30 czy 10W40. Pierwsza liczba oznacza lepkość oleju przy niskiej temperaturze, a druga przy wysokiej. Im niższa jest pierwsza liczba, tym lepiej olej radzi sobie z niskimi temperaturami, co jest istotne szczególnie w okresie zimowym. Dlatego warto wybrać odpowiedni olej w zależności od sezonu i warunków atmosferycznych.

Niektóre marki samochodów, takie jak Volkswagen czy Mercedes-Benz, posiadają własne specyfikacje olejów silnikowych, które są przystosowane do wymagań ich silników. Choć nie zawsze są one jedyną słuszną opcją, warto wziąć je pod uwagę, gdyż mogą zapewnić lepszą ochronę silnika oraz dłuższą żywotność. Warto jednak porównać parametry techniczne dedykowanych olejów z innymi dostępnymi na rynku i wybrać ten, który spełnia wymagania naszego samochodu.

Jak prawidłowo dobrać olej silnikowy do swojego samochodu?

Wybór odpowiedniego oleju silnikowego jest kluczowy dla prawidłowego funkcjonowania pojazdu. W pierwszej kolejności należy sprawdzić zalecenia producenta samochodu dotyczące rodzaju i lepkości oleju, które znajdują się w instrukcji obsługi. Następnie warto zwrócić uwagę na certyfikaty i normy jakościowe, takie jak API czy ACEA, które świadczą o jakości danego oleju. Ostatecznie decyzję o wyborze oleju warto podjąć po konsultacji z mechanikiem lub specjalistą ds. płynów eksploatacyjnych.