Artykuł sponsorowany

Jak wygląda badanie EKG?

Jak wygląda badanie EKG?

Badanie elektrokardiograficzne, znane również jako EKG, to nieinwazyjna metoda diagnostyczna, która pozwala na ocenę pracy serca i wykrywanie ewentualnych nieprawidłowości. Jest to jedno z podstawowych badań w kardiologii, które może być wykonane zarówno w warunkach ambulatoryjnych, jak i szpitalnych. W tym artykule dowiesz się, jak przebiega badanie EKG, jak się do niego przygotować i jakie są jego wskazania.

Czym jest i co wykazuje badanie EKG?

Przed przystąpieniem do badania EKG nie ma konieczności specjalnego przygotowania. Warto jednak pamiętać o kilku kwestiach. Po pierwsze, należy ubrać się wygodnie, najlepiej w ubrania z naturalnych materiałów, które można łatwo zdjąć lub rozpiąć. Po drugie, przed badaniem warto unikać intensywnego wysiłku fizycznego oraz spożywania posiłków bogatych w tłuszcze i cukry. Po trzecie, jeśli pacjent przyjmuje leki wpływające na pracę serca, powinien poinformować o tym lekarza przed badaniem.

Badanie EKG w Gdańsku polega na rejestrowaniu elektrycznej aktywności serca za pomocą specjalistycznego urządzenia, tzn. elektrokardiografu. Procedura jest całkowicie bezbolesna i trwa zwykle około 10 minut. Pacjent leży na plecach na specjalnej kozetce, a na jego skórze umieszczane są elektrody przewodzące plastry, które przekazują sygnał do elektrokardiografu. Elektrody umieszcza się na kończynach (ramionach i nogach) oraz na klatce piersiowej, w określonych miejscach. Następnie urządzenie rejestruje i analizuje sygnały elektryczne generowane przez serce podczas jego pracy.

Wyniki badania EKG przedstawiane są w postaci zapisu graficznego, tzw. elektrokardiogramu. Składa się on z różnych fal, które odpowiadają poszczególnym fazom pracy serca. Lekarz analizuje morfologię, amplitudę i czas trwania tych fal, co pozwala mu ocenić rytm serca, częstotliwość skurczów, przewodnictwo między poszczególnymi częściami serca oraz ewentualne zmiany o charakterze niedokrwiennym czy zapalnym. Interpretacja wyników EKG wymaga dużego doświadczenia i wiedzy, dlatego powinna być dokonana przez specjalistę kardiologa.

Badanie EKG jest często wykonywane rutynowo w ramach profilaktyki chorób sercowo-naczyniowych, szczególnie u osób po 40. roku życia lub z obciążonym wywiadem rodzinnym. Ponadto, EKG może być zlecone w przypadku wystąpienia objawów sugerujących problemy z sercem, takich jak ból w klatce piersiowej, duszność, zawroty głowy, omdlenia czy nieprawidłowe tętno. EKG jest również wykonywane przed zabiegami operacyjnymi.